En lite närmare titt på oanats balkongskapelse visar vi här. Vi älskar ju färg och de här blå-turkosa färgerna tilltalade oss verkligen. Mycket är återanvänt, omgjort och tillvarataget. Egen gjorda amplar, i två olika varianter, zinklådor, ommålade bänkar, ljuslyktor och gamla saker. Det mesta kan man göra själv och det enda som är nytt år växterna och en kruka! Sånt gillar vi!
Traditionsenligt säljs ju lökar och knölar av holländare (är dom alltid på resande fot?). Jag köpte stäpplilja, Eremerus, ingen aning om jag får det till att växa men prova vill man ju eller hur? Toffelblomman är riktigt söt i korgen, en riktig tantblomma och ingen av mina favoriter, men rätt växt på rätt plats eller hur? Rolig idé också med rivet tidningspapper som dekoration i planteringskärlet! /Anna-Maria
Foto © Anna-Maria Ellevik

Just nu:
Länklista
- 365 saker du kan slöjda
- Anna vattenkannas trädgård
- Art In Stitches
- Bland rosor och bladlöss
- Broderiakademin
- Carina Kågström
- Creando
- designmadde
- It´s a house
- Kurbits
- Liljor och tulpaner
- M/S Trädgård och Keramik
- Med fingrarna i (j)orden
- Slottsträdgårdsmästaren
- Tankar från trädgårdsmästaren
- Trädgårdsflow

Copyright:
Du får gärna skriva om & länka till oanat.se, & berätta det gärna för oss :). Om du skulle du vilja låna / köpa / använda någon av bilderna, kontakta oss innan. Allt på oanat tillhör Anna-Maria Ellevik & Madelene Edlund.













